تبلیغات
با نماز - تاثیر نماز بر سكته های قلبی ومغزی

با نماز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو


ثانیه شمار
اوقات شرعی
جعبه حدیث

سكته قلبی شایعترین علت مرگ و میر در ایالات متحده آمریكا و سایر ممالك سنعتی است . (1)

این شیوع بالا در كشور ما نیز صدق می كند . بعلاوه سكته مغزی كه به عللی تقریبا مشابه سكته قلبی ایجاد می شود نیز عامل مهمی در مرگ و بروز ضایعات متعدد روانی و جسمی ، در ممالك مختلف به حساب می آید .

هر چند كه عوامل متعدد و گوناگونی ، بعنوان علل ایجاد كننده سكته شناسایی شده اند ، اما در این میان تاثیر روان بر ایجاد هر كدام از آن علل ، منجر به این شده است كه امروز سكته ها را بعنوان قسمتی از اختلالات روانی تنی ( بیماریهایی كه بر اثر تاثیر روان بر جسم ایجاد می شوند ) بشناسیم .

مطالعات فلاندر زانبار در سال 1936 و مطالعات تكمیلی پزشكان دیگر در سالهای بعد تا كنون ، این فرضیه را مسلم كرده است ، كه بین تیپ شخصیت افراد و بروز سكته قلبی و مغزی در آنها رابطه تنگاتنگی وجود دارد ، بعلاوه این نكته نیز امروزه از مسلمات است كه استرس های مداوم و طولانی با ایجاد شرایط خاص ، در رگهای خون دهنده به قلب و مغز ، زمینه را برای بروز سكته در این اعضاء مساعد می سازد .

در این باره ، بسیاری از مؤلفین گزارش داده اند كه در موارد بسیار زیادی ، فشارهای شدید حرفه ای ، نگرانی خانوادگی یا مالی ، افسردگی و خستگی مقدم بر بروز سكته های قلبی وجود داشته است . این مولفین نشان داده اند كه سطح كلسترول ( چربی حیوانی ) در خون افرادی كه تحت فشار فكری هستند بالا می رود و احتمال بروز لخته های منجر به سكته در رگهای قلب بیشتر می شود . متخصصین دیگر نیز یكی از مهمترین عوامل منجر به سكته مغزی را ، تنش های هیجانی كه در پاسخ به گرفتاریها ، كشمكش های روانی و استرس ها ، بوجود می آید ، ذكر نموده اند . (2)


بر این اساس حتی برای درمان مبتلایان به سكته كه جان سالم بدر می برند . علاوه بر درمانهای طبی مختلف ، استفاده از داروهای روانپزشكی و حتی روان درمانی و رفتار درمانی نیز . توصیه می شود . (3)

با این اوصاف ، توجه به این نكته مهم است كه هر عاملی كه سبب تخفیف استرس ها وایجاد امنیت روانی در شخص گردد و هر عاملی كه بتواند در برقرار كردن شخصیت متعادل در افراد موثر واقع شود ، خواهد توانست تاثیر چشمگیری بر كاهش میزان سكته های قلبی و مغزی بگذارد .

ما در شماره های مختلف این مجموعه نوشتار ، از احساس امنیت روانی ، كه بر اثر نماز برای انسان حاصل می گردد و نقش حفاظتی كه نماز در مقابل اضطراب ها و استرس های حاد و مزمن زندگی ایفا می كند ، سخن گفته ایم و خواهیم گفت . بعلاوه طی شماره های آینده راجع به تاثیر نماز بر اختلالات شخصیت و نحوه ای كه نماز از آن طریق شخصیتی باثبات و متعادل ایجاد می كند ، به بحث مختصری خواهیم پرداخت .

با عنایت به مجموعه مباحث مذكور و با توجه به این كه دانستیم در بروز سكته های قلبی و مغزی ، علاوه بر این كه تیپ شخصیت افراد ، نقش مهم دارد ، استرس های حاد و مزمن زندگی نیز ایفای نقش موثر می كنند ، می توانیم به این نكته درخشان دست یابیم كه نماز با ایجاد ثبات در شخصیت و ایمنی بخشی در مقابل استرس ها ، ریسك ابتلا به سكته های مغزی و قلبی را به شدت كاهش می دهد .

1. ترجمه مبانی طب سیسیل ـ بیماریهای قلب و عروق

2. روانپزشكی لینفورد ـ ریس ، ترجمه زیر نظر دكتر عظیم وهابزاده . صفحه 173

3. ترجمه سیناپس روانپزشكی كاپلان ـ سادوك ـ جلد 3 صفحه 203نوشته شده در سه شنبه 19 فروردین 1393 توسط رسول توسلی آشتیانی
مقام معظم رهبری

آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin