تبلیغات
با نماز - نقش و تاثیر نماز در خانواده

با نماز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو


ثانیه شمار
اوقات شرعی
جعبه حدیث

موضوع: پرتویی از اسرار نماز -نماز درمانی -
خانواده كوچك ترین واحد اجتماع است كه توانایی و بازدهی جامعه به آن بستگی دارد. امروزه جوامعی موفق هستند كه خانواده های موفق دارند. در واقع، جامعه چیزی جز بسط خانواده نیست. بسیاری از مشكلات اجتماعی و فرهنگی جهان غرب از بحران خانواده ناشی می شود. نماز از سه جهت بنیان خانواده را تقویت می كند.
فضای معنوی
سلامت و آرامش خانواده منوط به ایجاد روح معنویت و یاد خدا در فضای خانه و ایجاد فضایل اخلاقی در افراد خانه است. نماز با ایجاد فضای معنوی در خانه، آرامش روانی اعضای خانواده را تأمین می كند و سبب تقویت بنیان روابط آن ها می شود. در این فضای معنوی است كه انجام شعایر دینی و تربیت مذهبی فرزندان به راحتی انجام می شود و آینده خانواده تضمین می گردد.
محبّت
بارزترین ویژگی خانواده در محبت بین اعضای آن جلوه می كند و در هیچ یك از گروه های اجتماعی محبّت متقابل به این صورت شكل نمی گیرد. این كانون گرم خانواده است كه پناهگاه اهل خانه در برابر ناملایمات زندگی است.
نماز سبب تحكیم محبّت در بین اعضای خانواده می شود. یكی از عوامل اصلی ایجاد محبت، تواضع است و پیش تر گفته شد كه چگونه نماز سبب تواضع می شود و كبر را از بین می برد. یكی دیگر از عوامل ایجاد محبّت ایمان به خداست كه نماز آن را متجلّی می كند. در روایات اسلامی نیز تصریح شده كه تواضع و ایمان از عوامل ایجاد محبّت است.
1
باروری شخصیت
خانواده ای كه از افراد با شخصیت و با ثبات تشكیل شده باشد، دارای استحكام در روابط است. در بحث مسایل تربیتی نماز، به اثر نماز بر ثبات شخصیت اشاره شد. گذشته از این اعضای خانواده كه منظّم، نظیف، مؤدب، متین و باوقارند، احساس ثبات می كنند، قادر به تمركز ذهن هستند و می توانند در آینده خانواده ای ایده آل را تشكیل دهند. نماز، با توجه به كاركردهای تربیتی اش در ایجاد چنین فضایی بسیار مؤثّر است. خانواده ای كه چنین اعضایی داشته باشد بسیار مستحكم و نظام مند خواهد بود و اگر این روابط به جامعه بسط یابد، اجتماع همانند خانواده ای بزرگ خواهد شد.
پی نوشت ها:


نوشته شده در جمعه 23 اسفند 1392 توسط رسول توسلی آشتیانی
مقام معظم رهبری

آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin